Background

Excimer Lazer

background
Excimer Lazer

Excimer lazer; ultraviole dalga boylarında (193 nm), çarptığı alanda 0.25 mikron (1000 mikron=1 mm) yüzey derinliğine inebilen ve bu bölgede molekülleri birbirinden ayırıp dokuyu buharlaştırarak ortadan kaldırabilen bir lazer türüdür.

Bu özellikleri dolayısıyla kornea adı verilen gözün dış merceğinde refraktif değişiklikler yapmaya uygun fiziksel yöntemdir.

Son yirmi yıldır, miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurlarının ortadan kaldırılmasında başarıyla kullanılmaktadır. Lazer ışınlarının etkisi sadece korneanın belirli bir bölgesindedir, bu nedenle gözün arka tarafındaki retina ve sinirleri etkilemez.

 

EXCİMER Lazer Nerede Kullanılır?
Gözlük ya da kontakt lense olan ihtiyacınızı, güvenilirliği çok yüksek olan excimer lazer yöntemi ile ortadan kaldırabilirsiniz.

20 yıldır yaygın olarak yapılan excimer lazer cerrahisi, başarısı ve güvenilirliği sayesinde kısa sürede en fazla tercih edilen girişimler haline gelmiştir.

Dünyada 30.000.000 (otuz milyon) dan fazla insan EXCİMER LAZER sayesinde gözlük ya da kontakt lenslerinden kurtulmuştur.

 

Lazer Öncesi Detaylı Muayene

Gözün ön segmentinin (Kornea sağlığı, glokom ve katarakt varlığı yönünden) ve genişletilmiş göz bebeğinden retinanın detaylı incelenmesi.

Standart ve sikloplejik gözlük ihtiyacı ölçümü.

Kornea topoğrafisi ve kornea kalınlığı ölçümü.

Wavefront ölçümü ve göz bebeğinin karanlık ortamda ne kadar büyüdüğünün belirlenmesi. Hastanın bu işlemden beklentisi iyi anlaşılmalıdır.

Belirlenen refraktif cerrahinin sağlayacağı faydaların ve olası risklerin kişi ve yakınlarına anlatılması.

Excimer lazer cerrahisine karar verildiyse, standart tedavi ya da wavefront uygulamasından hangisinin yapılacağına karar verilmesi.

Hastalar kontakt lens kullanıyorsa yumuşak lenslerde en az 5 gün, sert lenslerde 15 gün önce lenslerini çıkarmalılar ve Excimer lazer yapılıncaya kadar tekrar takmamalıdırlar.

 

Korneanın Kısa Anatomisi (Yapısı)

Gözün en ön kısmındaki saat camına benzeyen yaklaşık 45 diyoptri kırma gücüne sahip şeffaf yapıya kornea ismi verilir. Merkezdeki ortalama kalınlık 0,55 mm’dir. 3 ana tabaka ve 2 zar yapısı içerir.

Dışta 0,04 mm kalınlığında 5–6 sıra hücreden oluşan epitel tabakası vardır. Bu tabakanın hemen altında çok ince bir zar yapısı bulunur. Daha sonra korneanın tüm kalınlığının % 90’ını oluşturan stroma tabakası gelir. Excimer lazer cerrahisinin uygulandığı yer bu bölümdür. Daha altta ikinci bir zar yapısı ve en içte tek sıra hücrelerden oluşan endotel tabakası vardır.

 

Excimer Lazer Tedavisinde Keratokonus Tanısının Önemi
Keratokonusta korneada incelme vardır. Bu nedenle şüpheli keratokonus olguları atlanmamalıdır. Bu grup hastalarda özellikle kalın flep oluşturulması ve ek olarak yüksek diyoptrilerde lazer uygulaması 1 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde başlayabilen ilerleyici ektazi (korneada zayıflama) oluşumuna neden olmaktadır.

Gözlük numarası tekrar oluşur ve görme kalitesi düşer. Bu durum sert kontak lens kullanımı ya da intacs ameliyatını gerektirebilir.

Bu nedenle başlangıç keratokonusun tanısı LASIK’de kritik öneme sahiptir. Bu da ancak korneanın arka yüzeyinin incelenmesiyle mümkündür. Bu hastalığın tanısının konabilmesi amacı ile kliniğimizde dünyanın en ileri teknolojilerinden biri olan ORBSCAN kornea topoğrafisi kullanılmaktadır.

 

EXCİMER Lazer Kimlere Uygun Değildir?

İnce kornea.

Keratokonus şüphesi olan anormal kornea topoğrafisi.

Kontrolsüz şeker hastalığı.

Romatizmal hastalıklar,

İmmün yetmezlik.

Bazı ilaçların kullanımı (Isotretinoin, amiodarone).

Kontrolsüz Glokom,

Belirgin kuru göz,

Herpes keratiti.

İlerleyen katarakt.

Hamilelik dönemi ve doğumdan sonra ilk 6 ay

18 yaşından küçükler.

-12 D’den yüksek miyopi,

+8 D’den yüksek hipermetropi,

6 D’den yüksek astigmatizma

Görme azlığının kırma kusuruna bağlı olmadığı kişiler.

 

EXCİMER Lazer´in Dezavantajları

Gelişen teknolojiler sayesinde düzeltilmiş görme keskinliğini azaltan ve sıkıntı oluşturabilecek komplikasyon sıklığı %1’lerin altına indirilmiştir. Kornea ile ilgili her türlü cerrahide, en ileri tetkik imkânı sunan, üç boyutlu haritalama yapan, mevcut en gelişmiş korneal topoğrafi sistemlerinden biri olan ORBSCAN KORNEA TOPOGRAFİSİ NİVGÖZ’ de kullanılmaktadır. Korneanın ön yüzeyi yanında, arka yüzeyinin de yükseklik haritasını çıkartması sayesinde, eşsiz bir görüntüleme imkânı sunar. Yapılan son çalışmalarda, kornea arka yüzeyinde tespit edilen, erken dönem keratokonus durumunun, miyoplarda en azından % 5 sıklıkta gözlendiği tespit edilmiştir.

 

EXCİMER LAZER Tedavisi İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

1- Excimer lazer tedavisinde sonucu etkileyen en önemli faktör kullanılan lazer cihazlarının son teknoloji ve en gelişmiş modeller olmasıdır.  Kullanılan lazer cihazının özellikleri önemlidir.

Femtosecond lazer (Bıçaksız lazer) ve WaveScan CustomVue (Wavefront ) cihazlarının kullanılması önemlidir.

 

Visx Star S4-IR ‘ nin Üstünlükleri nelerdir ?

Excimer lazerler arasında sahip olduğu pay açısından dünya lideri olan, A.B.D., Japonya ve dünya genelinde bugüne kadar en çok LASIK işleminin başarıyla gerçekleştirildiği AMO firmasının son jenerasyon VISX lazer cihazı kullanılmaktadır. Cihaz, değişken spot büyüklüğü ve üstün teknik özellikleriyle çok düzgün bir tedavi yüzeyi oluşturabilmekte, gözün renkli iris tabakasının detaylarını tanıyarak (IR:İris Registration) kişiye özel tedavi gerçekleştirebilmektedir.Gelişmiş 3 boyutlu kızılötesi göz takip sistemiyle lazer işlemi sırasında olabilecek göz hareketlerinin işlemin başarısını etkilemesi önlenebilmektedir. Güvenilirliğinin önemli bir göstergesi de, dünyada 8 binin üzerinde Göz Hastalıkları Uzmanı doktorun görme kusurlarını VISX lazerlerle düzeltmiş olmasıdır. Klinik çalışmaları sonucunda Visx Lazer cihazı ile yapılan Custom Vue (Kişiye Özel Kornea Tasarımı) sonuçları :
% 100 Hastada gözlüksüz B sınıfı ehliyet alabilme % 98 Hastada % 100 ve daha iyi görme keskinliği % 70 Hastada % 120 ve daha iyi görme keskinliği elde edilmiş ve FDA tarafından onaylanmıştır. Ayrıca – 14 D’ ye kadar Miyopi, ± 6 D’ ye kadar Astigmatizma ve +6 D’ ye kadar Hipermetropi tedavisi yapılabilmektedir.

150 KHZ ADVANCED FEMTOSECOND LAZER (İNTRALASE-BIÇAKSIZ LAZER)’ İN AVANTAJLARI.

Dünyadaki en gelişmiş İntralase cihazı olup bir korneal flebi ortalama 10-12 saniyede oluşturmaktadır. Hastaya özel flep kalınlığı, çapı ve yerinin tespitinde bilgisayar teknolojisiyle kusursuz hassasiyet ve yüksek başarı, Hastaya özel oluşturulan flep sayesinde lazerin başarıyla gerçekleştirilmesi, Lazer uygulaması esnasında ve lazer sonrası daha az ağrı, İnce flep oluşturulabildiğinden dolayı lasik yapılamayan ince kornealı kişilerde İLASİK uygulayabilme şansı, Daha yüksek kırma kusurlu kişilere de LASIK uygulayabilme şansı, Flepte kayma ve kırışma risklerinin azalması ve iyileşme süresinde kısalma, Mekanik keratomların kullanımının zor olduğu kapak aralığı dar, gözü çukurda, çok dik veya çok düz kornealı kişilerde ve yüksek astigmatlarda rahat uygulanabilirlik. Bıçaksız lazerde ameliyat sonrası görüş daha nettir.
 Hekim kadrosu ve etik değerlere uygun çalışma prensipleri.
 Hasta odaklı çalışmayı prensip edinmiş olması
 Kullanılan tüm malzemelerin hastaya özel ve tek kullanımlık olması
Sterilizasyonun hem alet hem de ameliyat hane için optimum şartlarda sağlanması
 Etik değerlere bağlı ve teknolojinin en yeni gelişmelerini uygulayan uzman kadrosunun varlığı göz önünde bulundurularak tedavi olacağınız kliniğe gidiniz.

 

Lazer Öncesi Hazırlık
• Lazer olacağınız gün gözlerinize makyaj yapmayınız.
• Randevunuzdan 15 dk. önce lazer olacağınız kliniğe gidiniz.
• (Size ek işlem yapılmayacaksa) Lazer öncesi gözünüze hazırlık amacı ile bazı ilaçlar damlatılacaktır.
• Lazere alınmadan önce galoş ve bone giydirilecektir.
• Lazer çok kısa sürmekle birlikte hazırlık ve post op bekleme süreleri göz önüne alındığında yaklaşık 2-3 saatlik bir süreye ihtiyacınız olacaktır.

 

Lazer Esnasında
• Lazer damla (topikal) anestezi ile yapılacaktır. Lazer esnasında gözünüzü ve başınızı hareket ettirmeyiniz.
• Lazer esnasında yanıp sönen kırmızı ışığa bakınız.
• Lazer süresi genellikle 2 dk.’dan az sürmekte ancak girip çıkmanız 10 – 15 dk. sürecektir.
• Hekiminizin uyarılarına uymaya özen gösteriniz.

 

Lazer Sonrası
• Ameliyattan sonraki gün mutlaka kontrole geliniz. (LASEK uygulanmış hastalar 4 gün sonra)
• Lazer sonrası görmeniz bulanık olacaktır.
• Saatler ilerledikçe görmeniz yavaş yavaş netleşecektir. (LASEK’te bu süre 4 gün sonra başlar)
• Lazer sonrası ışık hassasiyeti olabilir. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanmanız yararlı olacaktır.
• Kesinlikle elinizi gözünüze sürmeyiniz.
• Gözünüzü ovmayınız ve kaşımayınız.
• 3 gün gözünüze su vurmayınız.
• Sigaradan ve tozlu ortamlardan en az bir hafta uzak durunuz.
• Şiddetli ışıktan uzak durunuz.
• Lazer sonrası 1 ay deniz, havuz ve kaplıcaya girmeyiniz.
• Lazer sonrası, LASIK yapılmışsa, 2-3 saat yanma ve batma olabilir
• Görmeniz genellikle 1 gün sonra normale yaklaşacaktır.(İLASK, İNTRALASİK VE LASİK’te)
• LASEK veya PRK yapılmışsa 2-3 gün yanma batma ve sulanma olacak ve 5-15 gün sonra görmeniz yavaş yavaş düzelecektir. İlk 3 gün gözünüze kontakt lens takılacaktır.
• Size verilen ilaçları tarif edildiği şekilde mutlaka kullanınız.
• Ameliyat sonrası şiddetli ağrınız olursa ağrı kesici alabilirsiniz.
• Kontakt lens görmenizi bulandıracaktır. Lens çıkartıldığında( LASIK ‘te 1 gün sonra ) ( LASEK’ TE 4 gün sonra ) daha net göreceksiniz.
• Ameliyat sonrası 3-6 Ay arası suni gözyaşı kullanmanız gerekecektir.

 

Excimer Lazer İle İlgili Sık Sorulan Sorular
1-Gözlük numarası Lazer olmayacak kadar büyük olanların gözlükten kurtulma imkânı var mı?

– Günümüzde teknolojik imkânların hızlı gelişmesi ve bunun tıpta ve özellikle göz hastalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılması yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu gün yüksek miyopi ve / veya astigmatizmanın tedavisinde excimer lazer dışında 2 farklı yöntem vardır.
FAKİK İOL Uygulaması: Göz içerisindeki mevcut merceğe dokunmadan gözün renkli kısmının ( İris ) önüne veya arkasına hastanın gözüne uygun yapay mercekler ( İOL ) konulabilmekte ve bu sayede gözlüksüz görmek mümkün olmaktadır. Günümüzde -10.00’D nin üzerindeki hastalarda bu tedavinin kullanılması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ayrıca miyop-astigmat olan hastalara da bu yöntem başarı ile uygulanmaktadır. CLEAR ( SAYDAM ) LENS EXTRAKSİYONU: Yüksek miyop hastalarda göz içerisindeki mercek çıkartılarak hastanın gözüne uygun yapay mercek takılarak refraksiyon kusuru düzeltilebilmektedir. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı veya uygulanamayacağını yapılan detaylı muayeneden sonra karar verilir ve hasta istiyorsa yapılabilir. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle uygulama yapılmadan önce hasta detaylı bir şekilde , bilgilendirilir ve ondan sonra karar verilir.

 

2- EXCİMER LAZER yapıldıktan sonra numara tekrarlar mı ?

– Lazerde amaç kalıcı olarak gözlükten kurtulmaktır. Doğru göze doğru zamanda doğru yöntemle lazer yapılmış ise tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Nadiren de olsa tekrarlayan vakalarda göze uygunsa 2. kez lazer yapılabilir.

 

3- Hekimler ve Özellikle göz hekimleri kendisine ve yakınlarına lazer tedavisi yaptırıyorlar mı?

 

– Bugün itibari ile binlerce göz hekimi kendi gözüne lazer tedavisi yaptırmışlar ve bunların en çok tercih ettikleri lazer cihazı ise VISX STAR S4 IR’ dır. Adana‘ da tedavi edilen hekim ve hekim yakını sayısı ise 5 yılda 400’ ü geçmiştir.

 

4- EXCİMER LAZER tedavisi uygulanan hastalara gerektiğinde başka bir hastalıktan ( katarakt, şaşılık, glokom ….. ) dolayı tedavi uygulanabilir mi ?

– Kesinlikle uygulanabilir. Lazer tedavisi herhangi bir göz rahatsızlığını tedavisine engel değildir. Ancak katarakt ameliyatı yapılacağı zaman hastanın yapay göz içi merceğinin ( İOL ) diyoptrisi hesaplanırken uygun formül kullanılmalıdır. Bunun dışın yapılacak tüm tedavi aynı yöntemle yapılmaktadır.

 

5-İNTRALASE (BIÇAKSIZ LAZER) NEDİR?

İNTARALASE 1053 nanometre dalga boyunda bir ışık yardımı ile LASİK öncesi oluşturulması gereken korneal flebin herhangi bir bıçak kullanmadan (Blade-free) oluşturulmasıdır. Tamamen bilgisayar kontrolünde ve mikrometre (1mikrometre=1/1000mm) hassasiyetinde çalışan GÜVENLİ ve HASSAS bir yöntemdir.

 

6-Lazer tedavisi güvenli mi?

Günümüze kadar milyonlarca insana uygulanan lazer MİYOPİ, HİPERMETROPİ ve ASTİGMATİZMA’nın tedavisinde GÜVENLİ bir yöntem olduğunu kanıtlamış ve tüm dünyada uygulanmasına izin verilmiştir.

 

7-Lazer olunca göz değerlerim sıfırlar mı?

Lazer tedavisinde amaç kişinin gözlüksüz ve net bir görüş elde etmesini sağlamaktır. Uygulanan tedaviye, hastanın refraksiyon kusuruna ve hastanın kornea yapısına bağlı olmak üzere %95’in üzerinde başarı (+/-0,50 D) sağlanabilmektedir.

 

8-Lazer ameliyatı ne kadar sürer?

Ortalama 10-15 dakika sürer.

 

9-Lazer tedavisinden kaç gün sonra araba kullanabilirim?

 

LASİK tedavilerinden (İLASİK, İNTRALASİK, LASİK) 1 gün sonra, yüzey tedavilerinden (PRK, LESEK, EPİLASİK) 3-5 gün sonra araba kullanabilirsiniz.

 

10-Astigmat lazerle düzelebilir mi?

Elbette düzelebilir. Kornea kalınlığınıza bağlı olarak 4-6 D’ye kadar astigmatizma lazer ile düzelebilir.

 

11-Lazerden sonra gözler kapatılıyor mu?

Lazer sonrası gözler açık kalıyor ve görerek gidiyorsunuz. Ancak 2-3 saat yanma batma ve sulanma (PRK’da 2-3 gün) ve ağrı olabiliyor.

 

12-Lazer olanlar katarakt ameliyatı olabilir mi?

Elbette olabilir. Lazer göz ile ilgili herhangi bir ameliyatın yapılmasına engel değildir.

 

13-Lazerden kaç gün sonra gözümü su ile yıkayabilirim?

whatsapp