Background

Retina Tedavisi

background
Retina Tedavisi

Retina gözün en içinde, arka duvarına çepeçevre döşenmiş bir sinir tabakasıdır. Beynin uzantısı olan bu doku son derece narin bir dokudur.

Gözü bir fotoğraf makinesine benzettiğimizde retina dediğimiz bu kısım fotoğraf makinesinin film kısmına tekabül etmektedir.

 

Retina muayenesi nasıl yapılır?
Retina muayenesi beklenilenden daha uzun süren bir muayenedir. Bu sürenin bir bölümü muayene sırasında harcanırken, büyük bir kısmı da göz bebeğinin damla ile büyütülmesi için beklemek ile geçmektedir.

Retina muayenesine ek olarak tanısal amaçlı tetkik (ultrason(USG), fundusanjiografisi (FFA), retina tomografisi (OCT) gibi) gerektiğinde ise muayene süresi biraz daha uzayacaktır.

Sabırlı olmak daha sağlıklı bir sonuca ulaşmanız açısından gereklidir. Retina hastalıklarının bir bölümü acil tedavi gerektirmektedir.

Retina hastalığının seyrinde ani bir değişikliğin olması durumunda kliniğimizden randevu almanız gerekli değildir, hemen başvurmanız, vakit kaybetmemeniz göz sağlığınız açısından önemlidir.

 

Retina Hastalığının Belirtileri

Ani veya yavaş görme kaybı

Kırık-eğri görme

Işık çakmaları

Göz önünde uçuşan koyu cisimler (uçuşan sinekler)

Görüşün perdelenmesi

Gelip geçici ve kısa süreli görme kaybı

Görüş alanında karanlık bölgeler oluşması

 

Şeker ve Hipertansiyonun Retinaya Olumsuz Etkileri
Şeker ve hipertansiyon hastalıkları vücudun tüm sistemlerini olumsuz etkiler ve ilk olarak en büyük olumsuz etkiyi gözde meydana getirir.

Bu hastalıklar sonucu retinada damar genişlemeleri ve geçirgenlik bozuklukları ortaya çıkar.

whatsapp