Background

Smile Lazer

background
Smile Lazer

Femtosaniye lazer ile; Kornenın stroma tabakasından flep açmadan, bıçak kullanmadan ortası kalın, kenarları ince   ,  6,5 mm çapında ince kenarlı disk şeklinde bir parçanın (lentikül) 2mm’lik bir kesiden çıkartılarak miyopinin ve astigmatizmasının düzeltilmesi işlemine smile pro lazer denir. Bu işlem esnasında korneada sadece 2 mm’lik bir açık kesi oluşturulmakta bu sayede çokdaha hızlı iyileşme ve işe dönme sağlanabilmektedir. Korneanın en güçlü 1/3’lük ön bölümünde kesi oluşturulmadığından dolayı kornea biyomekaniği diğer lazer yöntemlerine göre (LASİK, PRK, NO TOUCH) çok daha az etkilenmektedir. Bu sayede lazer cerrahisinin geç komplikasyon riski azalmaktadır.

 

Lazer cerrahisi ilkkez 1987 yılında PRK ile başladı. PRK ve NO THOUCH lazerin olumsuzlukları nedeni ile 1990 yılında Lasik yöntemi geliştirldi. Lasik yönteminde korneada 330° kesi oluşturularak korneal flep oluşturulması flepsiz cerrahi yöntemlerinin araştırılması sonucu 2006 yılında lentikül ekstraksiyonu SMİLE (Small incision lenticule extraction) geliştirildi. Ancak hastalarda tedavi için kullanışlmasnaı 2010 yılından sonra, yaygın kullanımı ise 2015 yılından sonra başladı. Bu yöntemde (SMİLE LAZER) korneada sadece 2 mm’lik bir kesi oluşturulmaktadır.

 

PRK üç alt guruba ayrılır:

Klasik PRK, trans epitelyal PRK (no touch laser), Lasek. Bu yöntemler yaklaşık 30 yıldır kullanılan yönemler olup 1. Jenerasyon lazer olarak adlandırılır. 2. Jenerasyon lazer 1990 yılında LASİK (Laser Assisted İn Situ Keratomileusis) ile başladı ve femtosaniye lazerin flep oluşturmada kullanılmaya başlaması ve Wavefront aborometrinin kullanımı ile güvenlik ve başarı açısından mükemmele yakın sonuçlar alınmaya başlandı. Bu femtosaniye lazer yardımı ile yapılan LASİK cerrahileri İLASİK, İ-LASİK veya femto LASİK olarak adlandırıldı. İLASİK patentli bir marka olup femtolasik ve excimer lasere ilave olarak wavwfront aborenetri kullanarak daha hassas refraksiyon düzeltmesi yapabilmektedir.

 Hem PRK’da hemde LASİK’te en önemli ve en sık görülen sorunlardan biri kuru göz sendromudur. 3-6 ay içerisinde semptomlar gerilesede; dijital ekran kullanımının artması ile zaten çok sık görünür hale gelen göz kuruluğunu lazer cerrahisi arttırmaktadır. Her ne kadar 2006 yılında Smile lazer teknolojisi gelişsede, refraksiyon kusurlarının düzeltilmesinde yaygın olarak kullanılması 2015’ten sonra olmuştur. 3 jenerasyon lazer olarak adlandırılan smile lazer (Lenticule extraction) teknolojisinin ilk çıkan lazerlerin birçok eksikliği vardı. Ancak 2020’yılından sonra üretilen yeni lazerlerde (Visumax 800, Elita, Atos) bu eksiklikler giderildi ve tedavi başarısı mükemmele yaklaştı.

 

NEDEN SMİLE LAZER OLMALIYIM?

Daha az kornea kesisi (2 mm)

Daha az kornea biomekaniğinin etkilenmesi

Daha az göz kuruluğu

Daha güvenli

Daha az ektazi riski

Daha erken normal hayata dönme

Daha hızlı

 

SMİLE LAZER NASIL YAPILIR?

Smile lazerde kornea tabakası içinde femto saniye lazerle  ince kenarlı bir disk elde edilir ve bu disk 2 mmlik bir kornea kesisimnden dışarı alınarak miyopi veya astigmatizma düzeltilir. Bu disk lazer ile 10 saniyede oluşturulur. İki göz için 20 saniyelik lazer süresi vardır. Çok hızlı olması nedeni ile ameliyatın yarım kalma riski çok düşüktür. Smile lazerde cerrah lazerle kesilen disk şeklindeki kornea parçasının ön ve arka yüzünü özel bir aletle diseke eder ve sonra bu dizki bir forsepsle alarak ameliyatı sonlandır.

 

SMİLE LAZERİN DİĞER LAZERLERE GÖRE AVANTAJI NEDİR?

Daha az ağrı: PRK ve NO TOUCH lazerde kornea epiteli yaklaşık korneanın yarısında lazer veya mekanik olarak kazındığından 2-3 gün şiddetli ağrıya neden olur. LASİK yönteminde ise koeneada 330° yaklaşık 25 mm’lik bir flep kenar kesisi oluşturulur. Smile lazerde ise sadece 2 mm kornea kesisi yapılır.

Daha az göz kuruluğu: Kornea yüzeyindeki sinir lifleri kesilmediğinden göz kuruluğu daha az görülür.

Daha güvenl: Kornea 360° kesilmediğinden (Flepsiz cerrahi) travmalarda flep kırışması ve flep kayması görünmez.

Daha erken iş hayatına dönme: Korne kesisi olmadığından ve epitel kazınmadığından dolayı 2-3 günde işe ve 1-2 hafta sonra su sporlari dahil normal yaşama dönme.

Daha güvenli: Korneanın en kuvvetli kısmı 1/3 ön kısmıdır. Gerek LASİK’te gerekse PRK (no touch laser)’da tedavi korneanın ön kısmıns yapılır. Smile lazerde ise kornea ön yüzünden 120-130 µm arkasından tedaviye başlanır. Bu nedenle korneanın en güçlü ön kısmı korunduğu için kornea biomekaniği en az smile lazerde etkilenir. Kornea biomekaniğinin en az etkilenmesi postop geç komplikasyonlardan ektazi riskini en aza indirir.

Daha hızlı: Tek aşamalı bir cerrahi (Flep kaldırma yok-LASİK, Epitel kazıma yok-PRK) olduğundan ameliyat süresi 10 saniyedir. Ameliyatın iki göz için toplam süresi 8-10 dakikadır.

 

SMİLE LAZER KİMLERE UYGULANABİLİR?

Kornea yapısı lazere uygun olan, lazer olmasına engel bir hastalığı olmayan, 18 yaşını doldurmuş, refraksiyon kusuru stabil olan ve bu tedaviyi olmak isteyen miyopisi ve astigmatizması olan herkese smile lazer uygulanabilir.

 

SMİLE LASER KİMLERE UYGUN DEĞİLDİR?

Keratokonusu olan hastalar

Refraksiyon kusuru ilerleyen hastalar

Orta ve ileri düzeyde glokom

Kontrolsüz diyabet

Kornea distrofileri

Kornea skarı olanlar

Kataraktı olanlar

18 yaşından küçükler

Romatizmal hastalıklar

Hipermetropisi olanlar

Hamilelik (gestasyon) ve emzirme (laktasyon) dönemi

whatsapp