Background

Trifokal Lens Cerrahisi

background
Trifokal Lens Cerrahisi

Katarakt hastalarında ve bazen de kataraktı olmayan yüksek gözlük numaralı hastalarda, göz içindeki merceğin çıkarılması ve yerine yapay mercek takılması ile tedavi yapılmakta.

Göz içine yerleştirilen bu yapay mercek, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürmekte.

Gözün içine tek odaklı bir mercek takıldığında hasta gözlüksüz olarak uzağı görebilir ama gözlüksüz olarak yakın okuması mümkün olmaz.

Kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorunda kalınır. Çok odaklı mercek, yani multifokal mercek takıldığında ise, hasta gözlüksüz olarak uzağı ve yakını iyi görür ama ara mesafe, yani 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafe net görülemez.

Trifokal mercekler üç odaklıdır ve bu sorunu çözen merceklerdir.

Bu mercek takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir. Mesela bilgisayar kullanırken görme kalitesi iyidir.

Katarakt ameliyatı yapılan kişilerde bu mercekler kullanabilir. Kataraktı olmayan ama yüksek numaralı gözlük takan kişilerde de, uzak ve yakın gözlükten kurtulmak için bu ameliyat yapılabilir.

 

Üç odaklı lensler gözle ilgili hangi problemlerde kullanılabilir?

“Üç odaklı (trifokal) lenslerin en önemli kullanım alanı katarakttır.

Çünkü katarakt ameliyatında gözün içerisindeki mercek alınır; elde kapsülü kalır. Bu kapsülün içerisine bir lens koyulması gerekir.

O lens sadece tek odaklı, uzağı düzelten lens; astigmatı düzelten lens ya da uzağı, yakını, orta mesafeyi ve astigmatı düzelten lens olabilir.

İkincisi de eğer hastanın yakın görme problemi varsa yakın ve uzak görmesi aynı anda düzeltilebilir. Bu, 45-50 yaş üzeri uzak ya da sadece yakını görme problemi olan kişilere de uygulanabilir.

Bu hastaların ileriki yaşamlarında katarakt problemi de olmamış olur.”

whatsapp